PBot a PidiBot 2011

Stránka o robotech a týmech PBot a PidiBot účastnících se soutěže Eurobot Starter 2011. V čem se soutěží a jaká jsou pravidla naleznete na eurobot.cz.

Technický plakát

Technický plakát týmu PBot ke stažení zde: pbot_plakat.pdf

Členové týmu

V letošním roce budou SPŠ Příbram reprezentovat 2 týmy.

PBot

  • Pavel Marek
  • Jan Michálek

PidiBot

  • Pavel Bína
  • Tomáš Nepivoda
  • Jan Vonka

Fotogalerie

PidiBot

Konstrukce robota vychází z osvědčeného spojení merkur + dřevovláknitá deska. Robot je vybaven mechanismem pro uchopení herních prvků.

PidiBot PidiBot PidiBot

PBot

Testování podvozku robota na hřišti.

PBot PBot

Základní konstrukce robota. Připraveno pro zvedací a uchopovací mechanismus.

PBot PBot

Inspirativní videa, odkazy

(zde vkládejte odkazy na youtube videa nebo prosté odkazy se zajímavými články, vhodně okomentujte)

Ovládání robotu + elektronika

Ovládání robotu by mělo být velmi přesné, pohodlné do ruky a hlavně jednoduché a intuitivní. Velmi dobře by mohl posloužit ovladač od Playstationu ideálně 2 - bude mít analog páčky. Problém ovšem je připojit ho k nějakému budiči motorů tak, aby to fungovalo. Vzhledem k tomu že jsem nenašel dostatečně dobrou knihovnu pro AVR a do vytvoření vlastního komunikačního rozhraní se jen tak nepustím, rozhodl jsem se podívat se blíže na nějaké Arduino, pro které existuje knihovna - PlayStation2 Controller Arduino Library. Link na oficiální web Arduino - arduino.cc/en/.

Update 31.3.2011: Dálkový ovladač jsem propojil s Arduinem. Bál jsem se komunikace po 5-ti metrovém kabelu, vše funguje bez problémů. Elektronika ovladače neřeší jakékoliv zpracování signálu. Jde pouze o připojení potenciometrů joysticků k napájení a vyvedení jejich středů do A/D převodníků Arduina. Ovladač vypadá zatím dostatečně bytelně, bohužel jsem zapomněl vyfotit vnitřnosti před složením dohromady. Na obrázku níže je dálkové ovládání s Arduinem připraveným k připojení:

PBot - ovladač + Arduino

Update 20.3.2011: Ovladač od Playstationu dostal nové vnitřnosti a 5-ti metrový kabel. Testování řízení na malém podvozku dopadlo dobře. Právě skládáme velký podvozek s novými rychlejšími motory.

Update 13.2.2011: Arduino Duemilanove funguje naprosto bez problémů! Bohužel propojení s playstation 2 ovladačem selhalo. Vše naznačuje tomu, že zničení ovladače nastalo po připojení napájení na jiný potenciál než data. I přes to jsem se nevzdal a z rozbitého ovladače jsem vyoperoval analog páčky, které po vytvoření vlastního hw a sw splní stejný účel jako originální ovladač. Pro návrh vlastní DPS (chcete-li anglicky PCB) v programu Eagle jsem si vytvořil vlastní knihovnu pro analog páčku s tlačítkem - Playstation analog stick

Pro řízení motorů je použita deska s dvěma H-můstky L6203 - Dvojitý H-můstek pro řízení motorů

Konstrukce robotu

Diferenčně řízený dvoukolový (dvoumotorový) podvozek s opěrnou kuličkou. Zařízení pro uchopení pěšce, případně pro jeho zvednutí.

Update 5.5.2011: Robot týmu PBot má uchopovací i zvedací mechanismus.

Update 11.4.2011: Využití více opěrných bodů se ukázalo jako nevhodné. Na dokonale rovné ploše to nevadí, bohužel nic není rovné, a tak se robotu protáčejí kola téměř neustále. Ideálním řešením by byla kyvná náprava, my jsme se omezili pouze na zredukování opěrných bodů. Nyní se kola protáčejí méně často i na nerovném povrchu.

Update 20.2.2011: Manipulace s herními prvky není tak jednoduchá, jak se nám zdálo. Po vyrobení prototypu herního prvku zjištujeme, že na uchopení a zvednutí pěšce (ani nemluvím o královně) bude potřeba sakra velká síla.

Strategie

Rychlý a dobře řiditelný podvozek. Žádné složité mechanismy, které by se mohly zaseknout či jinak rozbít.

Důležitá data

  • 15.2.2011 - registrace

Kam dál?

 
eurobot_2011.txt · Poslední úprava: 2011/05/18 19:35 autor: tomn
 
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki

© 2010 - 2011 Pavel Marek