PidiBot

1.5.2010 se tým PidiBot umístil na 2. místě v soutěži Eurobot Starter.

16.6.2010 PidiBot byl k vidění na prezentaci středoškolské činnosti Stretech 2010

Info

Tým ze SPŠ a VOŠ Příbram účastnící se soutěže Eurobot Starter 2010. Práce na robotu probíhala ve školních prostorech a financována byla též ze školních zdrojů. Složení týmu:

  • Pavel Marek
  • Honza Michálek
  • Martin Neškodný
  • Vít Šeděnka

Robot

Technický plakát týmu PidiBot ke stažení: pidibot_plakat.pdf

Podvozek

Robot je postaven na diferenčně řízeném dvoukolovém podvozku s dvěma opěrnými kuličkami (původně používané vlečné kolečko se správně neotáčelo). Pro pohon jsou použity 2 DC motory. Podvozek je vyroben z dřevovláknité desky.

Konstrukce

Vzhledem ke sbírání míčků („rajčat“) dovnitř robotu, je veškerá elektronika a baterie umístěna do horní části konstrukce. Základ konstrukce tvoří „téměřnavšepoužitelná“ stavebnice Merkur a deska z červeného plexiskla, která zpevňuje vršek konstrukce. Nabírací mechanismus je také z Merkuru. Nabrání „rajčete“ zajišťují 2 merkurové hřídele, které jsou přes řemenici poháněny DC motorem. Celý mechanismus je kyvný. S robotem je spojen pohyblivým kloubem, takže se může volně pohybovat nahoru a dolu. Aby mechanismus držel ve stejné výšce, je zavěšen na provazu. Boční a vrchní kryty jsou vyrobeny z průhledného plexiskla.

Elektronika

Pro řízení podvozku jsou použity 2 H-můstky L6203. PWM signál pro regulaci rychlosti generuje časovač NE556. Pohyb robotu je řízen jedním joystickem s tlačítkem na vrchu. Na tlačítko jsou připojeny enable vstupy obou H-můstků. Robot jede pouze při stisklém tlačítku. PWM signál se posílá do obou vstupů, do jednoho jde přímo a do druhého přes invertor. Díky tomu je možné řídít pomocí 1 potenciometru rychlost a směr jednoho motoru zároveň.

Pro ovládání serva, které slouží pro vysypávání herních prvků je použit mikrokotrolér ATmega 8 programovaný v „Céčku“ v prostředí CodeVisionAVR. Mikroprocesor běží na vnitřním RC oscilátoru o taktu 2 MHz, tato frekvence je vhodná pro generování 50Hz 16-bit časovačem. Mikrokontrolér dále slouží pro ovládání světelných efektů - LEDek (modrých a bílích), které jsou na přední části robotu. V robotu jsou ještě nainstalovány 4 červené diody, které se rozblikají vždy při nabrání „rajčete“.

Napájení

Olověná hermetická baterie 12V / 7Ah. Napájení je připojeno přes central stop vypínač a pojistku.

Fotografie

Kam dál?

 
pidibot_2010.txt · Poslední úprava: 2010/06/18 10:12 autor: paulmark
 
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki

© 2010 - 2011 Pavel Marek